روزهایی که زاگالو در تبریز محبوب بود

ماریو زاگالو سرمربی سابق تیم ملی برزیل که سابقه قهرمانی در جام جهانی به عنوان بازیکن، سرمربی و مربی را دارد، امروز درگذشت. وی در جام ملت‌های سال 1976 به عنوان سرمربی تیم ملی کویت به تبریز سفر کرد
روزهایی که زاگالو در تبریز محبوب بود

ماریو زاگالو سرمربی سابق تیم ملی برزیل که سابقه قهرمانی در جام جهانی به عنوان بازیکن، سرمربی و مربی را دارد، امروز درگذشت. وی در جام ملت‌های سال 1976 به عنوان سرمربی تیم ملی کویت به تبریز سفر کرد و بازی‌های مرحله مقدماتی تیم کویت در این شهر برگزار شد.

ایران دو بار میزبان جام ملت‌های آسیا بوده است که تمامی مسابقات جام ملت‌های آسیا در سال 1968 در تهران برگزار گردید. اما در جام ملت‌های سال 1976 مسابقات در دو شهر تهران و تبریز برگزار شد که بازی‌های  تیم ملی ایران در ورزشگاه آزادی تهران و گروه دوم در باغشمال تبریز انجام شد.

مسابقات گروه دوم با حضور تیم‌های کویت، چین و مالزی به میزبانی ورزشگاه تختی تبریز که آن روزهای به باغشمال معروف بود، برگزار گردید.


گل اول کویت برابر مالزی - ورزشگاه باغشمال تبریز

تیم کویت پیش از شروع مسابقات، یک اردوی بلند مدت در اروپا را پشت سر گذارد تا مراحل بدنسازی را بگذراند و سپس یک هفته زودتر به شهر تبریز آمد تا نفرات تیم با شرایط جوی تبریز عادت کنند. همین قدرت بدنی بالای تیم کویت، در یک بازی بارانی که ورزشگاه باغشمال را به زمین گل‌آلود تبدیل کرده بود، از زمین مسابقه پیروزی خارج کرد.

13 خرداد سال 1355 تیم ملی کویت در ورزشگاه باغشمال تبریز با گل‌های العنبری و الدخیل 2 بر صفر مالزی را شکست داد.

دو روز بعد جدال تیم مالزی و چین با تساوی یک بر یک به اتمام رسید تا تکلیف دوم گروه به بازی روز آخر کشیده شود.

روز آخر مرحله مقدماتی در تبریز، تیم کویت با گل دقیقه یک کمیل برابر تیم چین به پیروزی رسید تا خود به عنوان تیم اول صعود کند و چینی‌ها نیز هم امتیاز با مالزی و فقط به خاطر تفاضل گل بهتر به نیمه نهایی صعود کردند.

مراحل نیمه نهایی و فینال در تهران برگزار شد که در دیدار پایانی تیم ملی ایران با ضربه کاشته علی پروین تیم کویت را شکست و قهرمان جام ملت‌های آسیا شد.


گل کویت برابر چین- ورزشگاه تختی(باغشمال) تبریز

زاگالو محبوب تبریزی‌ها

فرهاد صداقت داور پیشکسوت فوتبال تبریز در مورد خاطرات برگزاری جام ملت‌ها‌ در تبریز می‌گوید: با اینکه در این گروه تیم ملی ایران حضور نداشت، اما در هر 3 بازی تماشاگران تبریزی بیش از نیمی از ظرفیت ورزشگاه باغشمال تبریز را تکمیل کرده بودند و استقبال خوبی از سوی مردم تبریز از این گروه صورت گرفت.

وی درباره تیم‌های این گروه گفت: کویت با مربی مشهور برزیلی، ماریو زاگالو در تبریز حضور یافته بود و برای همین این تیم بین تماشاگران تبریز محبوب بوده و بعد از پایان هر بازی هم بازار امضا از زاگالو داغ بود. کویت تیمی بسیار جوان و منسجمی بوده و استحقاق رسیدن به دیدار نهایی را هم داشت.

مالزی در آن زمان از تیم‌های خوب آسیا به شمار می‌رفت و در روزهایی که کره جنوبی، ژاپن و چین حرفی برای گفتن در فوتبال آسیا نداشتند، این تیم مالزی بود که خود را به مرحله نهایی مسابقات رسانده بود.

صداقت در مورد تیم چین هم گفت: اگر اشتباه نکنم چینی‌ها برای اولین بار در جام ملت‌های آسیا حضور یافته بودند و کاملا تیمی ناشناخته‌ای بودند، با این وجود توانستند مالزی را حذف و به نیمه نهایی صعود کنند.

معاون سابق اداره‌کل ورزش و جوانان آذربایجان‌شرقی، بازتاب مسابقات برگزار شده در تبریز گفت: در روزهایی که تلویزیون بازی‌های گروه تبریز را پخش نمی‌کرد و روزنامه ورزشی و اینترنت و فضای مجازی نبود، میزبانی تبریز بازتاب خوبی در بین فوتبالدوستان این شهر داشت.

وی در مورد خاطره‌ای از این مسابقات یادآور شد: راستش حرف 48 سال پیش است و خاطره خاصی در ذهنم نیست جز اینکه تماشاگران تبریزی تیم کویت را تشویق می‌کردند. البته تیم مالزی یک بازیکن به اسم احمد بکر داشت که تماشاگران تبریزی وی را احمد پکر صدا می‌زدند.


ماریو زاگالو سرمربی مشهور تیم کویت در باغشمال تبریز(نفر دوم از سمت چپ)