• پنجشنبه 1394/02/10 - 17:22
  • 100
  • 0 دیدگاه

استاندار آذربایجان شرقی: فضای جدیدی از رشد و توسعه اقتصادی پیش روی کشور است.

فضای جدیدی از رشد و توسعه اقتصادی پیش روی کشوراست.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: شرایط بین‌المللی به نفع جمهوری اسلامی است و ان‌شاءالله با موفقیت سربازان عرصه دیپلماسی کشورمان در تیر ماه سال جاری وارد فضای جدیدی از رشد و توسعه اقتصادی خواهیم شد.

دکتر اسماعیل جبارزاده صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه شورای اداری شهرستان آذرشهر، با اشاره به شرایط خاص دولت از نظر منابع اعتباری و افزایش هزینه‌های جاری کشور، اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل تحریم‌های بین‌المللی، فروش نفت و بازگشت درآمدهای حاصل از آن با مشکل مواجه شده و با توجه به این که بخش عمده درآمدهای کشور از محل فروش نفت تامین می‌شود منابع اعتباری کاهش یافته است.


وی افزود: علاوه بر این در سال‌های گذشته نسبت بودجه جاری به بودجه عمرانی کشور وضعیت نگران‌کننده‌ای پیدا کرده و دولت امروز وارث مشکلاتی است که فعالیت در حوزه عمران و زیرساخت‌ها را با دشواری مواجه کرده است.

جبارزاده با بیان این که پرداخت حقوق کارکنان دولت و یارانه نقدی به دغدغه‌ای برای دولت تبدیل شده است، گفت: بودجه عمرانی استان در سال گذشته 200 میلیارد تومان بود، در حالی که در همین مدت 11 برابر آن یارانه پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد: کارهایی که امروز در حوزه عمرانی انجام می‌شود کارهای رضایت‌بخشی نیست و ما می‌خواهیم کارهای بزرگ‌تر و مهم‌تری انجام دهیم، اما متاسفانه وضعیت منابع اعتباری این اجازه را نمی‌دهد.

جبارزاده با بیان این که البته ناامید نیستیم، افزود: اقداماتی که دولت برای قطع وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی و حمایت از بخش خصوصی و همچنین در عرصه مذاکرات هسته‌ای انجام می‌دهد زمینه را برای حل مشکلات فراهم کرده است.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با بیان این که وحدت و همدلی مردم و مسوولان لازمه رشد و توسعه هر منطقه‌ای است، گفت: خوشبختانه فضای وحدت و همدلی در شهرستان آذرشهر حاکم شده است و امیدوارم با تقویت این فضا و همچنین برقراری امنیت شاهد توسعه روزافزون این شهرستان باشیم.

وی با تاکید بر این که بنا داریم هیچ کاری را بدون مطالعه انجام ندهیم، افزود: در سال گذشته 11 کارگروه تخصصی برای مطالعه و شناسایی ظرفیت‌ها و تنگناهای تمام نقاط استان تشکیل شد که سند تدبیر توسعه حاصل تلاش همه مسوولان و صاحب‌نظران در این کارگروه‌ها بود.

جبارزاده خاطرنشان کرد: امروز شهرستان آذرشهر نقشه راهی به نام سند تدبیر توسعه دارد و فرماندار و مسوولان اجرایی این شهرستان موظف به اجرای تمام و کمال آن هستند.

وی همچنین اختصاص اعتبار برای تکمیل مصلای آذرشهر، شروع مطالعات بافت فرسوده آذرشهر و همکاری شورا‌های شهر و شهرداری‌های این شهرستان برای اجرای طرح‌های فاضلاب شهری را خواستار شد.

استاندار آذربایجان شرقی در خصوص طرح توسعه شهرک صنعتی شهید سلیمی نیز گفت: صنایع مستقر در این شهرک نسبت به سایر نقاط استان وضعیت بهتری دارند، اما لازم است برای حل مشکلات واحدهای بحرانی ستاد حمایت از سرمایه‌گذاری توسط فرمانداری تشکیل شود.

وی بر هماهنگی ادارات مسوول در خصوص ایجاد شهرک تخصصی سنگ و صدور مجوز شهرک نخودپزان ممقان و پیگیری برای تبدیل واحد پایلوت نفلین‌سینیت آذرشهر به واحد اصلی تولید کاتالیست تاکید کرد.

جبارزاده با تاکید بر اهمیت مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی، از بخشداران خواست اهالی روستاها را نسبت به استفاده از تسهیلات ویژه نوسازی و مقاوم‌سازی خانه‌های روستایی تشویق کنند.

وی همچنین بر اتمام پروژه‌های مسکن مهر شهرستان آذرشهر تا پایان سال جاری تاکید کرد و هماهنگی اداره کل راه و شهرسازی و بنیاد مسکن استان برای تامین زیرساخت‌های مسکن مهر در این شهرستان را خواستار شد.

جبارزاده با اشاره به اهتمام جدی دولت تدبیر و امید نسبت به احیای دریاچه ارومیه، اظهار داشت: طرح‌های احیای این دریاچه می‌تواند فرصتی برای حل برخی از مشکلات شهرستان آذرشهر مانند تصفیه‌خانه فاضلاب این شهرستان باشد و مسوولان شهرستان باید ارتباط خود را با ستاد مرکزی احیا بیشتر کنند.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک ایام میلاد حضرت علی(ع) و امام محمد تقی(ع)، هفته کارگر و روز معلم، یاد و خاطره شهدای شهرستان آذرشهر به ویژه شهیدان آیت‌الله مدنی و آیت‌الله غفاری را گرامی داشت.