کدخبر : 3529
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷
۲ دیدگاه
نگاهی به تیمورلو

تیمورلو را بیشتر بشناسانیم.

 

نتیجه تصویری برای تیمورلو

خوانندگان محترم سایت با ارائه نظرات نوشته های زیر را تکمیل کنید. تا بتوانیم شهر تیمورلو را بیشتر بشناسانیم.

تیمورلو یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش گوگان شهرستان آذرشهر واقع شده‌است. در شهریور ماه ۱۳۹۰ با تصویب وزیران عضو کمیسیون سیاسی و دفاعی و بنا به پیشنهاد وزارت کشور، روستای تیمورلو از توابع بخش گوگانشهرستان آذرشهر در استان آذربایجان شرقی به شهر تبدیل و به عنوان شهر تیمورلو شناخته می‌شود.

تیمورلو در زبان ترکی ساکنان آن و مناطق اطراف به صورت «تمیرلی» (دمیرلی) تلفظ می‌شود. این روستا که در گذشته به‌دلیل خاک حاصل‌خیز و آب کافی یکی از قطب‌های تولید محصولات کشاورزی و دامی استان بود، در حال حاضر از رونق آن به‌طور چشم‌گیری کاسته شده و اکثر مردم آن در حال مهاجرت به شهرهای بزرگی نظیر تبریز و تهران هستند. محصول عمده کشاورزی در تیمورلو سیرمی‌باشد. زبان مردم این روستا همانند سایر مناطق اطراف آن ترکی آذربایجانی و مذهب آنان نیز شیعه دوازده‌امامی است و جمعیت آن براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، ۵۲۲۱ نفر در آن ساکن هستند.

تیمورلو از زمان انقلاب مسیر توسعه را طی نمود و در این راه بزرگان زیادی زحمات زیادی رامتحمل شدند.

از جمله این بزرگان مرحوم حاج میرزاعلیقلی اسلامی امام جمعه گوگان و امام جماعت تیمورلو که مدت زیادی به تبلیغ احکام و شرع در تیمورلو مشغول بود. و در سال ۱۳۹۴ به رحمت ایزدی پیوست.

شورای اسلامی تیمورلو از اوایل انقلاب فعال بود و در مسیر توسعه از وجود برزگانی هم چون مرحومین حاج زلفعلی رسولی، حاج یوسفعلی علی اشرفی،آقای جمشید افسری،اقای حنیفی،اقای عباسعلی غفاری،اقای حاج علی اکبر پورحسن بهره برده است.

همچینن حاج نقی رجبی به مدت های مدیدی به عنوان شورای اسلامی فعال بوده و خدمات زیادی برای تیمورلو انجام داده که از جمله آن تلاش برای بازسازی مسجد جامع تیمورلو با مساعدت مردم می باشد. اقای کربلای رضا علیزاده، آقای میر علی اصغرفلاحپور، آقای محمدنقی عباس  زاده،آقای رحیم حیدران، آقای حسین کاظمپور، آقای محمدرضا رسولی هم به عنوان اعضای شورای اسلامی خدمات فراوانی برای تیمورلو انجام داده اند.

تیمورلو در سال ۱۳۹۰به شهر ارتقاء یافت و آقای مهندس علی اصغر قنبری به عنوان اولین شهردار تیمورلو در بهمن ماه سال ۱۳۹۰به کار مشغول شد.

بعد از انتخابات شورای شهر در سال۱۳۹۲آقایان سعید دیوخار، محمدرضارسولی،حسین کاظمپور، علیرضا بشیری وحسن طالب زاده به عنوان منتخبین مردم در شورای شهر آغاز به فعالیت نمودند. شهردار دوره چهارم شورای اسلامی آقای مهندس علیرضا اسدی کارمند امورمالی شهرداری آذرشهر به عنوان نیروی بومی در تیمورلو خدمات فراوانی را با همکاری و همیاری شورای اسلامی انجام داد.

شهرداری تیمورلو دارای قسمت امور مالی با کارمندی آقای حمید حبیب زاده، خانم علیزاده، امورشهری آقای صیاد آقابالازاده، عمران و املاک اقای جواد کاظمپور، شهرسازی آقای سعید مهدیقلی زاده، امور محیط زیست مهندس باسمنجی،عوارض خانم شیرنی و دبیرخانه و روابط عمومی آقای مهدی نعمت زاده در حال کار هست و دارای ۴راننده خدمات شهری و ۵نفر نیروی خدماتی می باشد.

شهرداری تیمورلو از نظر تجهیزات در دوره چهارم به لودر، مینی لودر، کمپرسی،آتش نشانی ،حمل متوفی ، سواری در دوره چهارم تجهیز شده است.

از جمله بزرگان علمی شهر تیمورلو پرفسور رحیمی راد، دکتر صادقپور، دکتر نوروزی ،دکتر باقری، دکتر خانمحمدی، دکترباقری، خانم دکتر ابوالحسنی، خانم دکتر فرجی آزاد، خانم دکتر خان محمدی، خانم دکتر محمدباقری، دکتر اسلامی ، و بسیاری از شخصیت های مطرح می باشد که باعث سرافرازی شهر تیمورلو شده اند.

شهر تیمورلو دارای ۳۱شهید می باشد که مزار این شهدا در سال ۱۳۹۴ به صورت یادمان با همکاری بنیاد شهید وشهرداری و شورای اسلامی تیمورلو ساماندهی گردید.

یکی از آدب رسوم این شهر که سالهاست ادامه دارد مراسم طشت گذاری است که هر سال سه روز مانده به شروع ماه محرم برگزار می‌شود.

ودر ماه محرم در تمامی محلات آبگوشت احسان توزیع می گردد و مراسمات شاه حسین گویان در ۱۰روز محرم در محلات برگزار می گردد. همچنین در روز تاسوعا و عاشورا دستجات با نظم خاصی به عزاداری می پردازند و بعداز ظهر عاشورا نیز هیئت شبیه خوانی تیمورلو به تعزینه خوانی می پردازد.

خوانندگان محترم سایت با ارائه نظرات نوشته های بالارا تکمیل کنید. تا بتوانیم شهر تیمورلو را بیشتر بشناسانیم.

امتیاز:
(13) (2)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. سلام این تبلیغ برای شورای شهر بود.تیمورلو رونشناختیم

  2. چوخ گوزلدی
    اما بونی یازان من بولن چوخ سوادلی دی گره تلسمییب کامل بیر گزارش تهییه الییب و سایتا گویا
    چوخلی تشکورلر
    جسارت اولماسین حاج ا بشیری
    البته توحید خان و امیر جان

دیدگاه شما

طراحی سایت
رفتن به نوارابزار