کدخبر : 2561
پنج شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۸:۴۲
۲ دیدگاه

گزارش المانیتور از نبرد سرنوشت ساز در مجلس؛ تلاش روحانی برای حفظ لاریجانی در کرسی ریاست

تیمورلو نیوز به نقل از انتخاب، پارلمان ایران که به مجلس شورای اسلامی معروف است، پس از انتخابات سال ٢٠١٢ کاملاً زیر نفوذ اصولگرایان قرار داشته است، ولی با توجه به نتایج انتخابات اخیر در ماه آوریل، اکنون اصلاح طلبان و میانه روها با کسب ١٢١ کرسی بزرگ ترین جناح را تشکیل می دهند، درحالی که اصولگرایان و نمایندگان مستقل به ترتیب ٨٣ و ٨١ کرسی را در اختیار دارند.
با توجه به تغییرات در مجلس “ترکیب هیئت رئیسه مجلس بدون تردید تغییر خواهد کرد.” هیئت رئیسه مجلس، افزون بر رئیس آن، شامل دو نایب رئیس، شش منشی و سه نفر ناظر است. هیئت رئیسه مجلس با رای مستقیم نمایندگان برای دوره یکساله انتخاب می شوند.
از آنجاکه هیچ کدام از اصلاح طلبان و اصولگرایان در مجلس از اکثریت قابل توجه برخوردار نیستند، اصولگرایان برای ریاست لاریجانی و اصلاح طلبان برای ریاست عارف تلاش خواهند کرد.
دو گزینه برای حل مساله ریاست ، پیش روی مجلس دهم قراردارد که یکی رای گیری آشکار و دیگری رسیدن به توافق است.
محمدرضا تابش – نماینده اصلاح طلب کنونی مجلس – می گوید پیشنهادهایی به اصلاح طلبان ومحافظه کاران ارائه شده است که هرکدام یک گروه پنج نفره را برای انجام مذاکره معرفی کنند. برخی نیز پیشنهاد کرده اند ریاست مجلس هرسال بین عارف و لاریجانی جابه جا شود.
صادق زیباکلام گفت اگر اصلاح طلبان به رقابت با لاریجانی وارد شوند، به زیان آنها تمام خواهد شد.
وی معتقد است مجلس آینده میان هواداران و مخالفان توافق هسته ای دسته بندی خواهد شد و از آنجاکه لاریجانی و عارف هردو از توافق هسته ای حمایت کرده اند، به یک جناح تعلق دارند و نباید با یکدیگر رقابت کنند.
براساس این گزارش، علی اکبر ناطق نوری – رئیس مجلس و وزیر کشور سابق – که از روابط خوبی با دو طرف برخوردار است، به حل و فصل مذاکرات میان طرفین کمک خواهد کرد.
باتوجه با این که لاریجانی (که او نیز مورد حمله دلواپسان قرار داشته ) متحد رئیس جمهور حسن روحانی بوده است، اخباری مبنی بر تلاش دولت برای حفظ لاریجانی به عنوان رئیس مجلس به گوش می رسد.
در مقابل، برخی روزنامه های اصلاح طلب از جمله افتاب یزد از حمایت غیررسمی روحانی از لاریجانی انتقاد کرده اند.
امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
 1. آقای صادق زیبا کلام یک چیزی شنیدی ولی اون نیست.
  یکی بر سر شاخه بن می برید
  خداوند بستان نظرکرد و دید
  بگفتا که این مرد بد می کند
  نه بر من که بر نفس خود می کند
  شیخ اجل سعدی

 2. آقای زیبا کلام کلاه خود را قاضی کردی وحرف زدی یا اینکه خواستی حرفی زده باشی.چرا آسمون و ریسمون بهم می دوزی
  انشااله رییس مجلس هم انتخاب میشود.

دیدگاه شما

طراحی سایت
رفتن به نوارابزار